Boards

Mise

Začali jsme s tím, že jsme chtěli jezdit po celý rok, kdekoliv a kdykoliv jsme chtěli.  A tak jsme navrhli desku, která umožňuje jezdcům ovladatelnost swnowboardu, na silnici. Společně s Freebordem se vyvíjel i náš cíl: vytvořit co největší ovladatelnost, pro jízdu na silnici. Naši jezdci mohou zatáčet, slidovat, zpomalit a zastavit kdykoliv se jim zachce. Mohou jet tak rychle nebo pomalu jak chtějí. Mohou sjíždět ty nejstrmější silnice, nebo jen letmo křižovat ulicemi; vyrazit na velké otevřené silnice nebo nejužší chodníky. Na Freeboardu mají jezdci kontrolu k tomu, aby mohli jezdit co chtějí, a jak chtějí.

freeboard

Design

Deska Freebordu se podobá velkému skateboardu. Pod deskou jsou napevno připevněná čtyři kolečka na dlouhých trucích, které přesahují přes okraj desky. Tyto “okrajová” kolečka simulují hranu snowboardu, a slouží k zatáčení. Krom těchto čtyř “okrajových” kol, má Freeboard navíc další dvě “středová” kolečka,  na střední linii desky, ktrerá se mohou otočit o 360 stupňů. Tyto slouží jako skluznice snowboardu, umožňující jezdcům zatáčet do všech směrů, kontrolovat rychlost nebo zastavit, podobně jak by to udělali na sněhu.  Vázání připevněné na svrchní straně desky poskytuje jezdcům ještě větší ovladatelnost desky.

freeboard

Freebordové Trucky pro zvýšenou  ovladatelnost

Podobně jako skatové trucky, se Freebordové G3 trucky skládají z Hangaru (vrchní část) a Baseplatu (základna). Hangar je u Freebordu delší než u tradičních skatových trucků, ale jeho účel je stejný.

Jediněčný způsob jízdy na Freebordu je umožněn 360° rotujícími středními kolečky, které jsou připojeny k základně na spodní straně desky. Střední kola jsou umístěná blíže k zemi, než okrajová, což vytváří tzv. rocker, tedy prostor mezi párem okrajových kol a zemí. Freebord přejíždí přes středová kola mezi jednotlivými páry okrajových kol. Tato kombinace okrajových a otáčivých středových kol umožňuje jezdci jak zatáčet, tak slidovat.

Když jezdec zatíží jednu hranu desky (backside nebo frontside), opačný pár okrajových kol se zdvihne ze země, a deska může tímto směrem slidovat. Zatížená kola drhnou o silnici, čímž zpomalí jezdcovu rychlost. Ve výsledku mohou tedy jezdci využít slidování, aby  zpomalili, zastavili, zatáčeli v koplikovaném terénu, a nebo se točili či driftovali během oblouků.

freeboard

Vázání S2

Freebordové vázání S2 je připevněné na horní straně desky. Stejně jako snowboardové vázání, poskytuje S2 zvýšenou ovladatelnost desky, díky možnosti přenášet rychleji a sebejistěji váhu na přední a zadní hranu. Navíc poskytuje větší oporu na okrajových kolech, když chce jezdec zastavit nebo zpomalit.

Vázání má nastavitelnou polohovatelnost, umožňující vlastní nastavení postoje, ale na rozdíl od snowboardového vázání, neumožňuje jezdcovi na pevno připojit chodidla k desce. Jezdec se může z vázání “vypnout” a “zapnout” kdykoliv chce.